Rodzaje akumulatorów - jaki akumulator wybrać
Rodzaje akumulatorów – jaki akumulatorek kupić?
16 września 2019
Rayovac Extra – baterie do aparatów słuchowych. Ewolucja.
5 października 2020

Co robić, aby przedłużyć żywotność akumulatorków Ni-Mh?

Photographers are taking a picture of a film star

Akumulatorki Ni-Mh są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają alternatywy dla kupowania ciągle nowych zestawów popularnych baterii. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, jeśli chcesz cieszyć się ich działaniem przez długi czas.

Jak używać akumulatorków, żeby długo działały?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie powinno się używać akumulatorków Ni-Mh w trudnych warunkach (temperaturze +60 stopni Celsjusza, -20 stopni Celsjusza). Do głównych zasad ich stosowania należy także to, że nie powinny być rozładowywane do końca (wskazane jest ich ładowanie w trakcie używania). Poniżej więcej wskazówek dotyczących sposobów na przedłużenie ich żywotności:

  • Akumulatorki powinny być ładowane niskim prądem,
  • Lepiej je stosować do urządzeń o większym poborze mocy, na przykład do aparatów cyfrowych. Do urządzeń o niskim poborze mocy lepiej wykorzystać akumulatorki o niskiej pojemności,
  • Zalecane jest przeprowadzanie cyklu ładowania akumulatorków przynajmniej raz na kilka miesięcy,
  • Do ładowania akumulatorków wybieraj ładowarki, które mają zabezpieczenie przed przegrzaniem i przeładowaniem. Na wyróżnienie zasługują ładowarki procesorowe, które ładują akumulatorki oddzielnie. Tego typu ładowarki pozwalają także na wybór właściwej wartości prądu ładowania.

Na koniec warto dodać, że akumulatorki Ni-Mh należy ładować prądem minimum 20% ich nominalnej pojemności. Jeśli akumulatorki ulegną całkowitemu rozładowaniu, należy ładować je prądem minimum 10% ich nominalnej pojemności.