Rayovac intensywnie pracuje nad unowocześnieniem i usprawnieniem baterii do aparatów słuchowych. Wkrótce pojawi się nowa wersja baterii Rayovac Extra, dlatego warto żebyś odświeżył swoje informacje, o tym jak działają baterie do aparatów słuchowych i jak powinieneś poprawnie używać tych baterii. W poniższym tekście pojawią się też odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników aparatu słuchowego. Mamy nadzieję, że uzyskane informację pozwolą Ci na świadomy wybór i uniknięcie problemów związanych z ich eksploatacją.
Najpopularniejsze obecnie źródło zasilania aparatów słuchowych to baterie słuchowe. Ich działanie wykorzystuje technologię w której cynk wchodzi w reakcję z tlenem, co oznacza, że składnikiem aktywnym jest powietrze z atmosfery. Dostaje się ono do wnętrza baterii poprzez małe otwory, które można zobaczyć na górnej ściance baterii słuchowej, po uprzednim zdjęciu nalepki zabezpieczającej. Te otwory muszą być drożne, dlatego należy dbać o czystość aparatu słuchowego i baterii.
Aby odpowiednio aktywować baterię, musisz pozwolić powietrzu dotrzeć do wnętrza baterii. Dlatego po zdjęciu nalepki zabezpieczającej odczekaj 1 minutę. Natychmiastowe włożenie baterii do aparatu słuchowego ogranicza ilość powietrza, które wchodzi w reakcję z cynkiem. Może to spowodować, że bateria nie będzie mogła osiągnąć napięcia niezbędnego do odpowiedniego zasilenia urządzenia. Jeśli tak się stanie, pozwól, aby powietrze dostało się do środka ogniwa. Otwórz klapkę aparatu słuchowego, wyjmij baterię i włóż ją z powrotem do urządzenia po 1 minucie.
Podobnie jak wszystkie inne baterie, baterie cynkowo-powietrzne do aparatów słuchowych będą się powoli rozładowywać, dlatego aby mieć świeże baterie, kupuj je częściej, ale w mniejszych ilościach. Świeższe, baterie lepiej działają. Aby poznać datę przydatności do użycia, zobacz 4 cyfrowy kod daty na odwrocie opakowania.
Na opakowaniu baterii słuchowych znajduje się deklarowane napięcie i wynosi ono 1,45 V. Z naklejonym zabezpieczeniem napięcie będzie wynosiło ok. 1,1 V – 1,3 V. Po odklejeniu zabezpieczenia, napięcie wzrośnie na tyle, aby zasilić aparat słuchowy.
Pamiętaj. Bateria słuchowa może potrzebować kilku godzin, aby osiągnąć maksymalne napięcie – 1,45 wolta.
Często zdarza się, że ludzie pytają, jak długo bateria wytrzyma w aparacie słuchowym? Ankieta sporządzona wśród użytkowników aparatów słuchowych, pozwoliła na sporządzenie tabeli, w której zawarto zakresy otrzymanych wyników.
Uzyskane z ankiety odpowiedzi, świadczą o tym, że nie ma jednej odpowiedzi, która mogłaby zadowolić wszystkich użytkowników aparatów słuchowych. Najlepszym sposobem sprawdzenia żywotności baterii jest indywidualne, porównanie wydajności baterii w czasie. Z powyższej tabeli wynika, że spodziewana długość życia baterii słuchowej, może się znacznie różnić. Zależy to od warunków użytkowania baterii.
Wraz ze wzrostem nasilenia hałasu w otoczeniu, wymagane jest większe wzmocnienie, które zwiększa zapotrzebowanie na prąd, a zatem skraca żywotność baterii. Bateria używana w bibliotece będzie działała dłużej, niż bateria używana w restauracji, czy na koncercie. Wysokie wzmocnienie, a zwłaszcza przekroczenie dopuszczalnego poziomu wzmocnienia sygnału, szybko rozładuje baterię.
Żeby określić wydajność baterii, musisz wziąć pod uwagę dwie ważne rzeczy.
1 – Ile godzin dziennie używasz aparatu słuchowego?
2 – Ile dni w tygodniu używasz aparatu słuchowego?
Musisz też pamiętać, że im bardziej zaawansowanej technologii używa Twój aparat , tym więcej mocy potrzebuje. Funkcje dzisiejszych aparatów cyfrowych, takie jak bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe, połączenie Bluetooth i redukcja szumów wymagają wysokiego poziomu prądu.
Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda zapotrzebowanie na prąd (mA) wraz z włączeniem zaawansowanych funkcji:
Żywotność baterii zależy również od czynników takich jak:
– Mała wilgotność powietrza. Kiedy powietrze jest suche, spada też skuteczność reakcji cynku z tlenem. Wyschnięta bateria będzie działać krócej.
– Temperatura. W miarę obniżania się temperatury, spada sprawność baterii. W niskich temperaturach baterie słuchowe działają gorzej.
– Bardzo duża wilgotność powietrza. Zbyt mokre powietrze może powodować zakłócenia działania baterii, poprzez tworzenie się mikrowyładowań i spięć.
– Wysokość. Wraz ze wzrostem wysokości terenu, powietrze jest coraz bardziej rozrzedzone. Mniej tlenu oznacza gorsze działanie baterii słuchowych.
Trwałość, czyli okres przydatności baterii słuchowych wynosi 4 lata.
Zgodnie z europejską dyrektywą dotyczącą baterii wszystkie akumulatory muszą zostać poddane recyklingowi. Zużyte baterie można oddać w lokalnych sklepach, biurach, budynkach użyteczności publicznej, szkołach, hipermarketch i firmach zajmujących się recyklingiem i utylizacją baterii.
Na koniec zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek, jak wygodnie używać aparatu słuchowego. Zapoznaj się z funkcjami Twojego aparatu i wypróbuj klika sposobów używania. Możesz np. wyłączać go w środku dnia, kiedy go nie używasz lub wyłączać dopiero wieczorem, przed snem. Spróbuj włączyć wiele funkcji, a potem wybrać tylko te, które są Ci najbardziej potrzebne. Sprawdź, jak wpłynie to na wygodę użytkowania. Dzięki temu będziesz mógł określić, który sposób najbardziej Ci odpowiada. Zawsze jednak miej przy sobie zapasowe baterie.
Pamiętaj! Jest kilka zasad dotyczących właściwego przechowywania baterii do aparatów słuchowych.
• Baterie do aparatów słuchowych przechowuj w temperaturze pokojowej
• Unikaj przechowywania w gorących miejscach, ponieważ skraca to żywotność
• Baterii nie należy przechowywać w lodówce
• Baterie należy przechowywać w dostarczonych opakowaniach. Noszenie ich luźno w kieszeni, sprawia, że mogą się stykać ze sobą lub innymi metalowymi przedmiotami, a to może spowodować zwarcie, a w konsekwencji rozszczelnienie baterii i wyciek.
• Trzymaj baterie poza zasięgiem dzieci.