Czy można używać akumulatorków zamiennie z bateriami alkalicznymi?
4 września 2019
Co robić, aby przedłużyć żywotność akumulatorków Ni-Mh?
7 października 2019

Rodzaje akumulatorów – jaki akumulatorek kupić?

Rodzaje akumulatorów - jaki akumulator wybrać

Urządzenia elektroniczne są wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie życia. Najczęściej zasila się je bateriami, jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup akumulatorków, które są przyjazne dla środowiska, a także odznaczają się ekonomiczną eksploatacją. Na co zwrócić uwagę, wybierając ogniwa wtórne? Czym różnią się poszczególne modele?

Rodzaje akumulatorów – dopasuj produkt do swoich potrzeb!

Na rynku dostępne są cztery typy akumulatorów. Poniżej prezentujemy ich ogólną charakterystykę:

  • Ni-Cd (niklowo-kadmowe)

Posiadają pojemność większą niż 2000 mAh oraz napięcie znamionowe wynoszące ok. 1,2 V. Najlepiej je ładować, kiedy są całkowicie rozładowane, ponieważ posiadają „efekt pamięci”, polegający na tym, że w przypadku niepełnego naładowania, ich pojemność oraz żywotność ulegają zmniejszeniu.

  • Ni-Mh (niklowo-metalowo-wodorkowe)

Akumulatorki NI-MH to jedne z popularniejszych ogniw wtórnych. Ich siła elektromotoryczna wynosi ok. 1,2 V. W przeciwieństwie do modeli Ni-Cd nie mają „efektu pamięci”, dlatego można je podłączać do prądu w dowolnym momencie.

  • NiZn (niklowo-cynkowe)

To ulepszone wersje akumulatorów Ni-Cd. Cechują się napięciem 1,65 V i wysoką gęstością energii. Co więcej, są przyjazne dla środowiska – do ich produkcji używa się cynku. Charakteryzuje je też długa żywotność oraz bardzo dobra wydajność. Są za to droższe.

  • Li-Jon (litowo-jonowe)

Posiadają napięcie ok. 3,6 V na ogniwo. Ten rodzaj akumulatorów wykorzystywany jest przede wszystkim do specjalistycznych urządzeń. Do ich zasilenia stosuje się dedykowane ładowarki. Modele cechują się wysoką efektywnością energetyczną, a także nie występuje u nich „efekt pamięci”.

Jaki akumulator wybrać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Typ akumulatorka powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, a także rodzaju zasilanego urządzenia. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i na co warto postawić?

  • Sprzęt specjalistyczny

W tym wypadku najlepiej sprawdzą się akumulatory Ni-Cd (niklowo-kadmowe). Do ich atutów należy praca w szerokim zakresie temperatur od -20°C do +50 st. C. Ponadto, są one odporne na wstrząsy oraz drgania – wytrzymują nawet 20 lat. Wyróżniają się też prostą instalacją. Cechuje je także wysoka liczba cykli ładowania oraz rozładowania. Stanowią stabilne źródło energii, dlatego stosuje się je m.in. w urządzeniach pomiarowych, medycznych, systemach awaryjnych.

  • Produkty o średnim lub wysokim zapotrzebowaniu na energię

Do codziennego użytku świetnie nadają produkty Ni-Mh (niklowo-metalowo-wodorkowe). Są one sprzedawane w dwóch wariantach: LSD oraz non-LSD. Akumulatory w wersji LSD w momencie zakupu są już w pełni naładowane i gotowe do działania, natomiast modele non-LSD początkowo wymagają zasilania. Zaletą akumulatorów LSD jest to, że można je przechowywać przez kilka lat bez ładowania, jednak należy pamiętać, że długie okresy bezczynności skracają ich żywotność. Akumulatory NI-MH nowej generacji z powodzeniem zastępują baterie alkaliczne. Nadają się m.in. do zasilania sprzętów komputerowych, aparatów fotograficznych, czy zabawek interaktywnych.

  • Urządzenia o wysokim chwilowym poborze energii

Akumulatory niklowo-cynkowe cechuje wysoki prąd rozładowania, dlatego znajdują one zastosowanie w urządzeniach o wysokim poborze chwilowym. Wśród ich zalet warto wymienić możliwość recyklingu oraz odporność na „efekt pamięci”. Stanowią alternatywę dla akumulatorów Ni-Cd, ale są od nich bardziej wydajne i posiadają wyższą gęstość energetyczną. Można ich używać m.in. do grzejników ściennych, podgrzewaczy wody, a także akcesoriów komputerowych.

  • Urządzenia mobilne

Chętnie wybierane akumulatory Li-Jon (litowo-jonowe), kumulują ponad dwa razy więcej energii niż modele Ni-Mh w tym samym rozmiarze. Pozostają odporne zarówno na „efekt pamięci”, jak i „efekt leniwej baterii”. Niestety są podatne na pełne rozładowywanie oraz przeładowywanie ogniw. Długotrwałe użytkowanie akumulatorów w ten sposób może doprowadzić do zmniejszenia ich wydajności oraz czasu pracy. Ze względu na niewielką wagę i wysoką wydajność wykorzystuje się je m.in. w telefonach komórkowych, tabletach czy laptopach.