Bateria do zegarka — na co zwrócić uwagę?
4 lipca 2019
Rodzaje akumulatorów - jaki akumulator wybrać
Rodzaje akumulatorów – jaki akumulatorek kupić?
16 września 2019

Czy można używać akumulatorków zamiennie z bateriami alkalicznymi?

Baterie alkaliczne czy akumulatorki? Choć w powszechnej opinii produktów tych nie powinno się stosować zamiennie (ze względu na różnice w napięciu), w praktyce jednak można to robić. Co musisz wiedzieć, decydując się na zakup zasobników energetycznych?

Bateria a akumulator – podstawowe różnice 

Obecnie większość urządzeń wymaga zasilania za pomocą energii elektrycznej. Jakie rozwiązania lepiej się sprawdzają – baterie alkaliczne czy akumulatorki? Baterie są jednorazowe. Najlepiej stosować je w urządzeniach o niskim poborze prądu jak np. pilot. Drugie przystosowane są do ciągłego użytku – wyczerpane akumulatorki i akumulatory wystarczy naładować. Tym samym stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych baterii. Pomimo wielokrotnego wykorzystania towary te przez lata utrzymują wysoką wydajność (pod warunkiem, że są eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta). Cechują się też ekonomiczniejszą obsługą i są bardziej ekologiczne – rzadko dochodzi do wylania się z nich substancji czynnych.

Baterie alkaliczne czy akumulatorki – napięcie i pojemność

Do istotnych kwestii przy wyborze źródła zasilania zalicza się napięcie. Tradycyjne ogniwa mają 1,5 V, a akumulatorki 1,2 V. Warto jednak wskazać, że tak dobre parametry cechują wyłącznie baterie alkaliczne. W czasie użytkowania jednorazowych ogniw napięcie szybko spada – efekt ten potęguje się w urządzeniach charakteryzujących się zwiększonym poborem mocy. Stąd też, jeśli korzysta się z tego typu artykułów, lepiej postawić na akumulatorki, które pomimo mniejszego napięcia, działają efektywniej. Wynika to z faktu, że 1,2 V to uśrednione napięcie pracy, a dodatkowo akumulatorki osiągają dwukrotnie wyższą pojemność – tradycyjne ogniwa bateryjne nie działają wydajnie w urządzeniach o poborze prądu przekraczającym 500 mA.

Bateria a akumulator – wady, zalety, różnice

Z pozoru produkty te wyglądają bardzo podobnie. Główne różnice wyrażają się w napięciu nominalnym, pojemności, rezystancji wewnętrznej. Przyjmując jednak, że wartość 1,2 V jest uśrednioną miarą cyklu pracy akumulatora, natomiast 1,5 V to napięcie szczytowe baterii, można stwierdzić, że artykuły te posiadają zbliżone parametry. Co zatem lepiej się sprawdza – baterie alkaliczne czy akumulatorki? Poniżej prezentujemy wady i zalety tych towarów.

​Baterie

Plusy:

  • wysokie napięcie szczytowe,
  • niższe koszty początkowe zakupu,
  • łatwa dostępność,
  • okres przechowywania wynoszący do 10 lat.

Minusy:

  • brak możliwości ponownego wykorzystania,
  • narażenie na wycieki cieczy.

Akumulatory

Plusy:

  • możliwość ponownego wykorzystania po rozładowaniu,
  • odporność na wycieki szkodliwych substancji,
  • brak okresu przydatności,
  • wyższa pojemność w przypadku urządzeń o dużym poborze energii,
  • ekonomiczna eksploatacja,
  • ekologia.

Minusy:

  • niższe napięcie wyjściowe,
  • skłonność do samoczynnego rozładowywania (zwłaszcza w skrajnych temperaturach),
  • zastosowanie w sprzętach o niskim poborze mocy skutkuje szybszym zużyciem ogniwa,
  • zdarza się, że akumulatorki o wysokich pojemnościach są minimalnie grubsze od zwykłych baterii.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na akumulatorki?

Jeśli chcesz wymienić baterie alkaliczne na akumulatorki, postaw na modele dobrej jakości, jak np. Duracell, Varta, Energizer czy Panasonic. Warto również zapoznać się z instrukcją producenta, w której znajdują się informacje na temat preferowanego napięcia elektrycznego. Dodatkowo dobrze przyjrzeć się rozmiarom produktów. Do najpopularniejszych typów baterii i akumulatorów należą: typ AA (R6) lub AAA (R03), rzadziej typC (R14) lub D (R20). Różnice między nimi wynikają z pojemności oraz rozmiaru ogniw.

Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest korzystniejsze – baterie alkaliczne czy akumulatorki. Decyzję należy podejmować indywidualnie, uwzględniając właściwości zasilanych sprzętów. Zasada jest taka, że do telefonów czy oświetlenia ogrodowego, czyli tam, gdzie akumulatorki doładowywane są często, a pobór mocy jest na niskim poziomie, stosuje się ogniwa akumulatorowe o małej pojemności lub baterie. Tam, gdzie urządzenia zużywają energię bardzo powoli, czyli np. w pilotach, stosuje się raczej baterie. Do zasilania urządzeń o dużym zużyciu energii, takich jak lampy błyskowe do aparatów czy zabawki, można używać akumulatorków, ale raczej tych lepszej jakości. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i będzie korzystniejsze dla środowiska, bo dobre akumulatorki można naładować nawet 2000 razy.