Czy można używać akumulatorków zamiennie z bateriami alkalicznymi?
4 września 2019
Co robić, aby przedłużyć żywotność akumulatorków Ni-Mh?
7 października 2019

Rodzaje akumulatorów – na który najlepiej się zdecydować?

Jeśli nie chcesz po raz kolejny kupować zestawu baterii do swoich urządzeń, koniecznie wypróbuj akumulatorki, które, jeśli się je odpowiednio użytkuje, wyróżniają się dużą żywotnością.

Ni-Cd, Ni-Mh, NiZn, Li-Jon czy LSD – jakie akumulatorki kupić?

Poniżej wskazujemy podstawowe parametry poszczególnych akumulatorków, które pozwolą Ci dokonać prawidłowego wyboru:

  • Ni-Cd (niklowo-kadmowe) – cieszyły się niegdyś bardzo dużą popularnością. Ich cechą charakterystyczną było to, że należało je całkowicie rozładować, a dopiero później ładować ponownie. Dotyczył ich także „efekt pamięci”. Na czym on polega? Otóż niepełne ładowanie zmniejszało pojemność i żywotność akumulatorka.
  • Ni-Mh (niklowo-metalowo-wodorkowe) – w przeciwieństwie do akumulatorków Ni-Cd, w ich przypadku nie występuje „efekt pamięci”, co oznacza, że można je doładowywać. Na rynku dostępne są akumulatorki zarówno już naładowane i gotowe od razu do użycia w momencie zakupu (LSD), jak i takie, które dopiero należy naładować (non-LSD). Zaletą akumulatorków naładowanych jest to, że można je przechowywać przez kilka lat bez ładowania, aczkolwiek warto wiedzieć, że długie okresy bezczynności skracają ich żywotność.
  • NiZn (niklowo-cynkowe) – cechują się napięciem 1,65V i wysokim prądem rozładowania. Powinny je wybrać osoby, którym zależy na dobru natury, ponieważ są przyjazne dla środowiska.
  • Li-Jon – ten rodzaj akumulatorków stosowany jest do profesjonalnych, specjalistycznych urządzeń. Do ich ładowania potrzebna jest przeznaczona do tego ładowarka.