Baterie do zegarków
4 lipca 2019
Rodzaje akumulatorów – na który najlepiej się zdecydować?
16 września 2019

Czy można używać akumulatorków zamiennie z bateriami alkalicznymi?

W powszechnej opinii nie da się zastąpić baterii alkalicznej akumulatorkiem ze względu na jego niższe napięcie. A jak to wygląda w praktyce? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Różnice w napięciu a pojemność – co warto wiedzieć?

Baterie mają wyższe napięcie od akumulatorków. Pierwsze mają 1,5V a te drugie 1,2V. Przy czym warto wskazać, że 1,5V mają wyłącznie baterie alkaliczne. W czasie użytkowania tych baterii napięcie szybko spada, a efekt ten się jeszcze potęguje w urządzeniach, które charakteryzują się dużym poborem mocy. W takim przypadku lepiej postawić na akumulatorki, które pomimo mniejszego napięcia od tego, które mają baterie, lepiej działają. Dzieje się tak dlatego, że 1,2V oznacza ich uśrednione napięcie pracy. Co więcej, akumulatorki mają kolejną przewagę nad bateriami w tej sytuacji, ponieważ wykazują one dwukrotnie większą od nich (wzmocnionych baterii alkalicznych) pojemność.

Kiedy zdecydować się na zamiennik?

Jeśli chcesz zdecydować się na zamianę baterii alkalicznych na akumulatorki, postaw na te bardzo dobrej jakości. Sprawdzone akumulatorki są od producentów takich jak Duracell, Varta czy Panasonic.