Power One, dlaczego warto wybrać te baterie do swojego aparatu słuchowego?
12 czerwca 2019
Czy można używać akumulatorków zamiennie z bateriami alkalicznymi?
4 września 2019

Baterie do zegarków

Dlaczego do swojego zegarka powinieneś kupić baterie srebrowe i czy można je zastąpić innymi bateriami?

Na polskim rynku można znaleźć baterie zegarkowe w kilku wersjach, które różnią się od siebie rodzajem zastosowanego elektrolitu. Do najpopularniejszych należą odmiany alkaliczne oraz litowe, jednak coraz częściej konsumenci decydują się też na baterie srebrowe. Produkt tego typu jest droższy, jednak dzięki swoim doskonałym parametrom jest też najbardziej rekomendowany przez zegarmistrzów.

Wyższa cena produktu spowodowana jest wykorzystaniem w nim czystego srebra w charakterze katalizatora. Jednak dzięki obecności tego metalu baterie dostarczają do mechanizmu prąd o stabilnych parametrach. W porównaniu z innymi rodzajami mogą się też pochwalić doskonałym stosunkiem masy do pojemności, co jest szczególnie ważne w przypadku zasilania urządzeń o tak małych wymiarach. Również szczelność baterii srebrowych wyróżnia je na tle konkurencji, dlatego ich użytkownicy nie muszą obawiać się, że mechanizm zegarka ulegnie zniszczeniu.

Wersje alkaliczne cechuje znacznie niższa żywotność baterii, co jest bardzo kłopotliwe w przypadku zegarków o skomplikowanym mechanizmie wymiany. Z kolei modele litowe nie sprawdzą się w sytuacjach ekstremalnych, łatwo ulegają awariom, przez co nie są rekomendowane dla użytkowników bardziej aktywnych. Natomiast srebrowe baterie do zegarków charakteryzują się stosunkowo dużą wydajnością w niskich temperaturach, odpornością na wibrację i wstrząsy. Zapewniają też najwyższe bezpieczeństwo użytkowania, dlatego są powszechnie wykorzystywane przez NASA oraz sektor militarny.

Jakie baterie wybrać?


Porównując trzy rodzaje ogniwa, najlepiej wypada srebrowe, którego jedyną wadą jest stosunkowo wysoka cena. Jednak wybierając baterie do droższych zegarków kwarcowych lub elektrycznych lepiej nie oszczędzać i postawić na produkt niezawodny i w 100% bezpieczny. Poza rodzajem ogniwa trzeba zdecydować się też na odpowiedni rozmiar, w sklepach przeważnie natrafia się na oznaczenia: Sr626, 377, SR621, 364, a także SW oraz W. W przypadku zegarka o mniej skomplikowanym mechanizmie najlepiej sięgnąć po baterie SW (niskoprądowe). Natomiast właściciele zegarków bardziej złożonych, zaopatrzonych w dodatkowe funkcje powinni wybrać baterie W (wysokoprądowe).