Duracell ActivAir – baterie, którym możesz zaufać
8 maja 2019
Power One, dlaczego warto wybrać te baterie do swojego aparatu słuchowego?
12 czerwca 2019

Jakie baterie będą pasować do mojego aparatu słuchowego?

baterie - aparat słuchowy

Nowoczesne aparaty słuchowe to prawdziwa ulga dla osób niedosłyszących, dzięki nim mogą one znacznie lepiej odbierać bodźce dźwiękowe z otoczenia. Aby jednak aparat działał niezawodnie, niezbędny jest wybór odpowiednich baterii, dostosowanych do urządzeń tego rodzaju. Baterie do aparatów słuchowych różnią się między sobą nie tylko producentem, ale też sposobem oznaczania, z którym warto się zapoznać przed zakupem.

Uniwersalne oznaczenia baterii

Aparaty słuchowe nowej generacji obsługiwane są wyłącznie przez baterie cynkowo- powietrzne, które zapewniają stałe napięcie, co jest bardzo ważne w przypadku urządzeń cyfrowych. Podobnie jak w przypadku standardowych baterii, również te specjalistyczne różnią się od siebie rozmiarem, na szczęście producenci stosują uniwersalne oznaczenia, dlatego łatwo dopasować typ do indywidualnych potrzeb.

To, jaką baterię należy wybrać do aparatu, zależy od jego modelu. Mogą to być też akumulatorki, dowolnej firmy. Kluczowym aspektem będzie jednak ich rozmiar. W Polsce i na świecie wyróżniamy cztery typy baterii o takim zastosowaniu, które sprawdzą się zarówno do aparatów wewnątrzusznych, jak i zausznych. Każdemu typowi został przypisany numer i kolor, który jest identyczny bez względu na producenta.

Właściciele aparatów wewnątrzusznych mogą korzystać z baterii z oznaczeniem żółtym (nr 10) oraz brązowym (nr 312). Ten pierwszy typ jest najmniejszym spośród dostępnych na rynku, jego średnica wynosi zaledwie 5,8 mm. Baterie oznaczone kolorem brązowym również nie są zbyt wielkie, ich średnica to 7,9 mm. Do aparatów zausznych przeznaczone są aż trzy typy baterii, oprócz wspomnianego wcześniej brązowego, można wykorzystać w nich też wersję pomarańczową (nr 13) oraz niebieską (nr 675). Średnica tej pierwszej jest podobna jak w typie brązowym, bateria jest jednak nieco wyższa, co przekłada się też na większą pojemność. Z kolei typ z oznaczeniem niebieskim to największa opcja na rynku, jej średnica wynosi aż 11,6 mm! Baterie tego typu zapewniają jeszcze większą pojemność i są przeznaczone do dużych aparatów słuchowych i implantów ślimakowych.