Baterie Rayovac Extra Premium Pack w nowym, ulepszonym opakowaniu
3 marca 2018
Duracell ActivAir – baterie, którym możesz zaufać
8 maja 2019

Podstawowe informacje o bateriach do aparatów słuchowych

Baterie słuchowe, to ogniwa stworzone specjalnie dla użytkowników aparatów słuchowych. Wraz ze zmieniającą się funkcjonalnością aparatów słuchowych, zmianie ulegała również konstrukcja baterii. Są one coraz wydajniejsze, co przejawia się w taki sposób, że przy zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym aparatów, utrzymują one na tym samym poziomie, co przedtem, czas działania.

Ze względu na szczególny, osobisty, charakter urządzeń takich jak aparaty słuchowe, baterie do aparatów słuchowych mają bezpośredni wpływ na wygodę życia i swobodę komunikacji użytkownika tych urządzeń.

O czym w takim razie trzeba wiedzieć, żeby maksymalnie wydłużyć czas działania aparatu słuchowego?

Współczesne aparaty słuchowe to bardzo skomplikowane urządzenia z wieloma wmontowanymi procesorami, odpowiadającymi za obróbkę dźwięku w taki sposób, żeby odseparować mowę od hałasu płynącego z otoczenia i uczynić ją jak najbardziej wyraźną, a przez to wpłynąć pozytywnie na jej rozumienie przez użytkownika aparatu. Oprócz świadomości, że w hałaśliwym środowisku baterie wyczerpują się szybciej, bo działa więcej systemów dokonujących obróbki dźwięku, warto zadbać o higienę aparatu. Aparat czysty i suchy, prawidłowo wychwytuje sygnały płynące z otoczenia i przetwarza je z mniejszy zaangażowaniem oprogramowania, a przez to oszczędza energię i działa dłużej.

Największy jednak wpływ na długość działania baterii ma jednak siła wzmocnienia sygnału. Im większe wzmocnienie, tym więcej energii zużywa aparat słuchowy.

Baterie słuchowe mają wiele zalet – wysoką gęstość energetyczną i prawie nieograniczony termin przydatności. Poziom samorozładowania zabezpieczonej baterii to <5% / rok. Są za to bardzo podatne na warunki atmosferyczne. Na skrócenie czasu działania baterii w sposób decydujący wpływa zbyt niska lub zbyt duża wilgotność powietrza oraz duża ilość CO2, znacznie zwiększająca opór wewnętrzny baterii.

Baterie cynkowo-powietrzne to ogniwa działające w oparciu o znaną dotychczas konstrukcję stosowaną w innych ogniwach np. alkalicznych. Różnica polega na tym, że funkcję katody pełni tutaj pobierany wprost z powietrza tlen, doprowadzany do wnętrza baterii otworami wykonanymi na górnej powierzchni baterii.

To właśnie konieczność wniknięcia powietrza do wnętrza baterii powoduje, że uzyskuje ona napięcie niezbędne do zasilenia aparatu słuchowego dopiero po zerwaniu zaślepki i po upływie około minuty. Osiągnięcie nominalnego napięcia 1,45 V może potrwać aż do 24 godzin.
Baterie słuchowe, tak jak wszystkie inne mają swoją pojemność. Zależy ona od ilości dostępnego wkładu. Poprzez wkład rozumiemy zawartość baterii składającą się z substancji czynnych, zamkniętych w szczelnej obudowie. Im więcej wkładu, tym większa pojemność, a tym samym dłuższe działanie. Ilość wkładu zależy od wielkości baterii. Dlatego największą pojemność mają największe baterie typu 675 – ok. 610 mAh, potem baterie typu 13 – ok. 310 mAh, baterie 312 – ok. 180 mAh. Najmniejsze baterie typu 10 mają pojemność ok. 105 mAh. Pojemności baterii są orientacyjne. Mierzy się je przy uśrednieniu wyników z kilku rodzajów testów o wysokim, średnim i niskim poborze prądu, przy założonym, uśrednionym, czasie działania w ciągu doby, opartym na deklaracjach pacjentów i pomiarach zapisywanych w samych urządzeniach.

Rodzaje baterii słuchowych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy są cztery rodzaje baterii do aparatów słuchowych. Każdy z nich pasuje do wszystkich dostępnych na rynku aparatów słuchowych, zasilanych konkretnym typem baterii. Każda bateria do aparatu słuchowego, oprócz oznaczeń numerycznych, ma także oznaczenia kolorystyczne, umieszczone na blistrze i nalepkach zabezpieczających baterię przed aktywacją. Najmniejsze baterie typu 10 inaczej oznaczone jako PR70 mają także żółte oznaczenia kolorystyczne. Analogicznie, baterie typ 13 / PR48, mają pomarańczowe oznaczenia kolorystyczne, typ 312 / PR41 – brązowe, a największe baterie typ 675 / PR44 – niebieskie. Niebieskie oznaczenia mają także baterie do implantów ślimakowych. Są one produkowane w tym samym rozmiarze co standardowe baterie 675, ale mogą wytworzyć chwilowo większy prąd, co jest ważne w przypadku zasilania procesora mowy, ponieważ jest to urządzenie o bardzo dużym poborze mocy.

Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, że baterii do aparatów słuchowych nie można ładować. Ładowanie tych baterii nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia aparatu słuchowego, poprzez zalanie go lub uszkodzenie mechaniczne, polegające na uszkodzeniu komory baterii przez „spuchniętą” baterię.

Z powodów, o których mowa była wcześniej, czyli wilgotności powietrza, baterie do aparatów słuchowych, powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu, nie luzem, w temperaturze pokojowej. Zabezpieczy je to przed zbyt dużą wilgotnością powietrza oraz przed przypadkowym kontaktem z innymi bateriami lub metalowymi przedmiotami, co może być przyczyną zwarcia i rozładowania baterii.
Baterie różnych producentów mogą się nieco różnić parametrami. Zaleca się używanie w tym samym czasie baterii tylko jednego producenta.
Baterii cynkowo-powietrznych nie można wyrzucać do kosza. Można je oddać do utylizacji w każdym sklepie z elektroniką użytkową oraz w specjalnych punktach zajmujących się zbiórką i recyklingiem zużytych baterii i akumulatorków.