Baterie Power One Mercury Free – nowa ulepszona formuła
23 grudnia 2017

Baterie – rodzaje, przeznaczenie i informacje na temat właściwego używania.

Oferujemy baterie konsumenckie i specjalistyczne do użytku domowego i przemysłu. Dla Twojej wygody, zamieszczamy poniżej ich rodzaje, przeznaczenie i informacje na temat właściwego używania.

Baterie do aparatów słuchowych (cynkowo – powietrzne).

Są to specjalistyczne baterie, stworzone specjalnie do używania w aparatach słuchowych, które pod względem zasilania są urządzeniami bardzo wymagającymi. Baterie słuchowe muszą, niezależnie od warunków pracy, generować prąd o stabilnym napięciu i dużej mocy.

Na świecie jest kilku producentów baterii cynkowo – powietrznych. W naszym sklepie znajdziesz najbardziej rozpoznawalne marki firm Varta Microbattery oraz Spectrumbrands, które gwarantują wysoką jakość i długi okres przydatności baterii do aparatów słuchowych, my natomiast gwarantujemy ich przystępną cenę. Varta Microbattery, jest właścicielem marek DURACELL ACTIVAIR, POWER ONE i ECOPACK, a Spectrumbrands – marki RAYOVAC. Nasze baterie produkowane są w Europie, z zastosowaniem najnowszych procedur technologicznych.

Baterie słuchowe wszystkich znanych marek, oznaczone są dla wygody pacjentów, w ten sam sposób. Przypisane im oznaczenia numeryczne powiązane są z oznaczeniami kolorem. I tak baterie typu 10 mają żółte nalepki zabezpieczające przed aktywacją i żółte elementy kolorystyczne umieszczone na blistrze. Używane są zazwyczaj w najmniej widocznych, często wewnątrzusznych, aparatach słuchowych. Ich zwykła pojemność to ok. 105 mAh. Baterie typu 13, o pojemności ok. 310 mAh, używane są w najbardziej popularnych aparatach zausznych i charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do pojemności. Ich oznaczenia na nalepkach zabezpieczających baterie i na blistrach są w kolorze pomarańczowym. Oznaczenia baterii typu 312 mają kolor brązowy. Są to baterie mniejsze od baterii typu 13 i często są używane do eleganckich i mało zauważalnych, zausznych aparatów słuchowych. Ich typowa pojemność to 180 mAh. Największe baterie typu 675 o pojemności 610 mAh, używane są przez osoby z dużym niedosłuchem, do dużych aparatów słuchowych i mają oznaczenia w kolorze niebieskim. Poza tym dostępne są również baterie do implantów ślimakowych, dla specjalnej grupy pacjentów, u których aparaty słuchowe nie wystarczają do zapewnienia komfortu słyszenia umożliwiającego rozumienie mowy. Baterie te, to Rayovac 675 Implant PRO+, produkowane przez Spectrumbrands i Power One 675 Implant PLUS, produkowane przez firmę Varta Microbatttery i również mają niebieskie elementy kolorystyczne umieszczone na blistrach. Trzeba zaznaczyć, że podane wyżej pojemności są określone przy zastosowaniu testów pojemności przy małym, normalnym i dużym obciążeniu, ale w warunkach laboratoryjnych. W warunkach codziennej eksploatacji, wartości te mogą się znacznie różnić, ze względu na choćby wytłumianie hałasu. Aktywowane są wtedy w aparatach słuchowych dodatkowe funkcje, zużywające energię. W nowoczesnych aparatach wysokiej klasy znajduje się nawet kilkadziesiąt miniprocesorów.

Baterie do aparatów słuchowych są aktywowane w nietypowy dla zwykłego użytkownika baterii sposób. Ich aktywacja ma miejsce w czasie zdjęcia z baterii nalepki zabezpieczającej, pod którą znajdują się otwory w obudowie, doprowadzające do wnętrza baterii tlen, będący katalizatorem procesów chemicznych wytwarzających energię. Raz aktywowanych procesów chemicznych nie można zatrzymać, dlatego NIE MOŻNA ODKLEJAĆ NALEPKI NA PRÓBĘ, żeby zobaczyć czy bateria działa i czy ma dobre napięcie. Bateria aktywowana, nawet nie używana, wyczerpie się mniej więcej po trzech tygodniach od zdjęcia nalepki.

Pełna aktywacja baterii następuje po 60 – 120 sek. od zdjęcia nalepki i najlepiej jest tyle właśnie odczekać przed zamknięciem baterii w komorze aparatu słuchowego.

Nowe baterie słuchowe, są wykonane w technologii bezrtęciowej, przez co są przyjaźniejsze środowisku naturalnemu i odporniejsze od poprzedniej generacji baterii słuchowych, na warunki atmosferyczne. Baterie wykonane w starej technologii traciły nawet 55% pojemności, kiedy powietrze było suche, np. zimą podczas mrozów i w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami. Nowe baterie mają tylko 10% tolerancję. Działają stabilnie, niezależnie od warunków pogodowych.

Baterie cynkowo – powietrzne działają dobrze w szerokim zakresie temperatur od -10 st.C do +50 st.C, a dzięki najwyższej na rynku gęstości zgromadzonej energii spośród wszystkich baterii guzikowych, nadają się do zasilania nie tylko aparatów słuchowych, ale i innych urządzeń medycznych oraz urządzeń specjalistycznych, takich jak mikrofony i urządzenia podsłuchowe. Zwiększone do 1,45V napięcie pozwala na niezawodną komunikację urządzeń z akcesoriami Wi-Fi.

Baterie alkaliczne.

Jest typ baterii najczęściej uzywany w domu, ale ma także zastosowanie w wielu urządzeniach przemysłowych, takich jak mierniki, urządzenia łączności bezprzewodowej, latarki itp.

Aktualnie, baterie alkaliczne produkowane są w technologii umożliwiającej długie przechowywanie, bez utraty pojemności. W tej chwili okres ten wynosi, nawet 10 lat. U Duracella technologia ta nazywa się DURALOCK, ale każdy liczący się producent ma w ofercie baterie o takich samych parametrach. Oprócz tego w każdej marce występują baterie o konkretnym przeznaczeniu, tzn. baterie przeznaczone do zasilania urządzeń o większym poborze mocy są mocniejsze, stabilniejsze ale także droższe. Przykładem mogą tu być produkty Duracella: Basic, Turbo lub Varty: Long Life, Energy, High Energy, Max Tech. Do zasilania pilotów telewizyjnych nie trzeba kupować drogich baterii, wystarczą baterie z serii Long Life lub Energy, za to zabawek, odbiorników radiowych, myszek komputerowych itp. przydałyby się baterie przynajmniej typu Duracell Basic, Varta Hihg Energy czy Rayovac. Do urządzeń takich jak lampa byłskowa, aparat fotograficzny, akcesoria GPS czy kontrolery do gier dedykowane są baterie typu Duracell Turbo, Varta Max Tech, Energizer Maximum Power.

Najpopularniejszymi bateriami z tej grupy są baterie cylindryczne, tzw. paluszki typu AAA / LR3 i AA / LR6. Trochę większe baterie LR14 / C czy LR20 / D są często używane do zasilania zabawek dla dzieci i w przemyśle do zamków elektrycznych i innych urządzeń specjalistycznych. Często kupowane są także baterie 9V / 6LR61.

Baterie alkaliczne specjalistyczne, służą do zasilania pilotów do bram garażowych, pilotów samochodowych oraz innych mniej typowych urządzeń. Przykładowe oznaczenia takich baterii to A23 (12V), A27 (12V), MN11 / E11A (6V).

Na rynku dostępne są także baterie guzikowe alkaliczne, używane do mniejszych zabawek, latarek i innych gadżetów. Oznaczone są symbolami: LR41 (192, G3), LR43 (186, G12, LR1142), LR44 (A76, V13GA, G13, PX76A, LR1154, 1166A), LR1120 (191, G8), LR1130 (189, LR54, G10, LR1131, 390A, 389A), LR626 (177, G4, 377A), G0 (384, L521), G1 (L621), G2 (396, SR59, L726), G6 (L921, SR920, 371), G7 (L926, SR926, SR57, 399, 543), G9 (L936, SR936, 394, 524), G11 (L721, SR720, SR58, 362. 532). Ich napięcie to 1,5V. Zazwyczaj do zasilania jednego urządzenia używa się kilku takich baterii.